Kto jest narażony na nadwzroczność?

Wiele osób boryka się dzisiaj z problemem, jakim są wady wzroku. Już małe dzieci kierowane są do okulistów, którzy stwierdzają u nich problemy z widzeniem i zalecają stosowanie okularów korekcyjnych. Jedną z popularnych wad wzroku jest nadwzroczność. Okazuje się, że często występuje ona u małych dzieci, ale z czasem może się wycofać. Takie maluchy powinny być jednak pod stałą opieką okulisty, aby w razie pojawiających się problemów, reagować w odpowiednim momencie. Zaleca się wizyty kontrolne przynajmniej raz do roku. Z problemem nadwzroczności borykają się jednak również osoby dorosłe. Każdy z nas może się spodziewać tego problemu w pewnym wieku.

Problem nadwzroczności u najmłodszych

Dzieci najczęściej nie zdają sobie kompletnie sprawy ze swojej wady wzroku. Nie wiedzą, że można widzieć lepiej, dopóki dorosły opiekun sam nie zauważy, że dziecko ma problem z widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko. Na szczęście wada ta często znika u dzieci z wiekiem i nie są skazane na noszenie okularów korekcyjnych. W momencie zauważenia problemu u swojego dziecka, warto jak najszybciej udać się do okulisty, który sprawdzi wzrok. Niewyraźne widzenie uniemożliwia prawidłowy rozwój i może bardzo przeszkadzać w kontakcie z rówieśnikami, czy podczas wykonywania najprostszych czynności. Okulary dla dzieci rozwiązują ten problem, ale powinny być bardzo dobrze dopasowane.

Nadwzroczność u dorosłych – kiedy może się pojawić?

Trzeba pamiętać również o tym, że wada ta pojawia się w okolicach pięćdziesiątego roku życia u wielu osób. Najczęściej orientują się o niej, kiedy chcą coś przeczytać z bliska i nie są w stanie tego zrobić, bez odsunięcia przedmiotu w dal. Bywa, że tak zwane “plusy” musi założyć osoba, która jednocześnie od lat nosi minusy. W takiej sytuacji optometrysta dopasowuje odpowiednie okulary, dzięki którym nie ma konieczności ich wymiany i można wygodnie funkcjonować w każdej sytuacji. Szkła progresywne są dziś produkowane w taki sposób, aby nie były widoczne i nie sprawiały trudności użytkownikowi. Osoby z samą nadwzrocznością mogą również korzystać ze szkieł kontaktowych.