Team building – czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Współczesne czasy wymagają współczesnych rozwiązań. Jak się okazało, nowoczesne podejście do szkoleń i integracji pracowników przynosi o wiele lepsze efekty niż żelazna dyscyplina i atmosfera stresu. Podstawę stanowi tutaj dobre zgranie zespołu, co osiąga się głównie poprzez team building, przeprowadzany w ramach wyjazdów firmowych, a nawet w godzinach pracy. Na czym w takim razie polega ta aktywność i czy naprawdę przynosi tak zadowalające efekty?

Na czym polega team building?

Tak naprawdę, team building to dość szeroko stosowany termin, który posiada równie niesprecyzowaną definicję. W gruncie rzeczy, określenie to obejmuje różnego rodzaju aktywności integracyjne, które z założenia mają sprawić, że ich uczestnicy lepiej się poznają, zarówno pod względem temperamentu, charakteru, jak i możliwości fizycznych oraz umysłowych. Jest to forma zajęć niezwykle popularna wśród pracodawców, którym zależy na dobrej współpracy wśród kadry. Fakt, że stawiają na nie nawet renomowane firmy, świadczy o wysokiej skuteczności tego typu aktywności.

Jakie aktywności można podciągnąć pod team building?

To, co popularnie określamy jako team building może przybierać bardzo różne formy. Zazwyczaj tryb zajęć zdeterminowany jest charakterem pracy, który wykonują uczestnicy na co dzień, dlatego testuje się te umiejętności, które muszą oni wykorzystywać na co dzień. Rzecz jasna, nie jest to po prostu zwykły test siły czy inteligencji – skupia się tutaj na zdolności współpracy, zgrania i skutecznego podziału ról. Zabawa ta może opierać się na łamigłówkach, podchodach czy grach miejskich – wybór jest bardzo szeroki.